Rejestracja Logowanie
FreeCurrencyRates.com

Facebook

Newsletter


Wróć do spisu aktualności

Jak funkcjonują firmy pożyczkowe

11-03-2021
Jak funkcjonują firmy pożyczkowe

Poszukujesz dostępu do dodatkowych środków na koncie? Masz trudności z uzyskaniem kredytu w banku? Zastanawiasz się nad ofertą firm pożyczkowych, ale nie wiesz czy są one godne zaufania? Przeczytaj artykuł i poznaj sposoby funkcjonowania pozabankowych instytucji finansowych.

Co to jest firma pożyczkowa

Obecnie za firmy pożyczkowe uznaje się specyficznych pośredników finansowych, którzy za pomocą usług pożyczek dokonują transferu kapitału od podmiotów nadwyżkowych do podmiotów deficytowych (na przykład przedsiębiorstw lub gospodarstw domowych). Takie firmy zajmują się najczęściej zapewnianiem finansowania potrzeb mikroprzedsiębiorstw lub klientów indywidualnych. Zakres usług oferowanych przez firmy pożyczkowe jest bardzo szeroki – od produktów krótkoterminowych (tzw. chwilówki) do produktów o dłuższym okresie spłaty (najczęściej do dwóch lat). Istnieje możliwość skorzystania z pożyczek o wartości od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Podstawową ideą funkcjonowania tego typu przedsiębiorstw jest uzupełnianie luki w ofercie produktów finansowych, oferowanych przez banki. Jest to możliwe dlatego, że firmy pożyczkowe nie są związane tak restrykcyjnymi przepisami jak banki. Dzięki temu, starają się wykorzystywać łagodniejsze regulacje prawne i najnowsze technologie, tak aby maksymalnie skrócić i uprościć proces ubiegania się o dodatkowe środki na koncie.

Obecnie większość firm pożyczkowych możemy zakwalifikować do branży e-commerce – tj. podmiotów oferujących swoje usługi za pośrednictwem internetu. W przypadku firm funkcjonujących online, działalność opiera się na pośredniczeniu w transakcjach w sklepach internetowych oraz zapewnianiu indywidualnemu klientowi szybkiego i wygodnego dostępu do pożyczek. Od kilku lat technologia umożliwia przekazanie klientowi środków finansowych już w ciągu kilkunastu minut od złożenia wniosku.

Firmy pożyczkowe a banki

Pomimo pozornych podobieństw, działalność firm pożyczkowych nie ma nic wspólnego z działalnością banków. Podstawową różnicą są przepisy prawa, na których opiera się ich funkcjonowanie. Prawo bankowe w ostatnich latach podlegało coraz ściślejszym regulacjom, które mają za zadanie stabilizowanie gospodarki. Firmy pożyczkowe funkcjonują przede wszystkim na podstawie przepisów prawa cywilnego. Ponadto firmy te, w przeciwieństwie do banków, pożyczają pieniądze ze środków własnych i nie podlegają żadnym gwarancjom państwowym. W ostatnich latach instytucje pożyczkowe zostały co prawda objęte nadzorem ze strony organów państwa (m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego) jednak nie jest on aż tak ścisły, jak w przypadku banków.

Sektor pozabankowy stanowi alternatywę dla osób, które potrzebują szybkiego finansowania. Oferta firm pożyczkowych uzupełnia ofertę banków. Z punktu widzenia gospodarki – istnienie alternatywy dla bankowych kredytów konsumenckich wpływa na wzrost konkurencyjności. Wartość sektora pożyczek pozabankowych szacuje się obecnie na około 5 mld złotych (w porównaniu do 135 mld złotych generowanych przez sektor bankowy).

Produkty oferowane przez firmy pożyczkowe są też z reguły nieco droższe, niż analogiczne rozwiązanie oferowane przez banki. Źródłem tego jest konieczność szacowania ryzyka z uwzględnieniem analizy biznesowej potencjalnych zysków i strat. Z usług firm pożyczkowych często korzystają osoby, które nie miałyby szans sprostać rygorystycznym wymaganiom stawianym przez banki. Do tej grupy można zaliczyć zarówno osoby, które nie posiadają płynności finansowej, jak i osoby ze złą historią kredytową. Istnieje jednak równie szeroka grupa osób, które pomimo posiadania płynności finansowej, z uwagi na ograniczenia formalne nie mogą korzystać z produktów bankowych (np. osoby nieposiadające stałego zatrudnienia, pracujące „na czarno” itd.) W takich okolicznościach pożyczkodawca rekompensuje wyższe ryzyko poprzez podniesienie kosztów związanych z pożyczką. Wyższy koszt pożyczek pozabankowych uwzględnia także wyższe ryzyko poniesienia większych kosztów ściągania należności lub utraty kapitału ze środków, które nie zostaną odzyskane.

Rola firm pożyczkowych w gospodarce

Konkurencja firm pożyczkowych z bankami odbywa się na dwóch gruntach. Po pierwsze – na gruncie rywalizacji o klienta, który pożycza niewielkie kwoty pieniędzy (bankom często po prostu nie opłaca się tego robić). Po drugie – na gruncie szybkości i wygody w dostępie do dodatkowych środków.

Firmy pożyczkowe spełniają przede wszystkim funkcję stabilizującą. Banki nie są w stanie udzielać pożyczek wszystkim zainteresowanym konsumentom, ponieważ krępują je rygorystyczne przepisy. Podmioty te wykonują też na rynku zdecydowanie inne zadania, niż firmy pożyczkowe. Tym niemniej potrzeba pożyczania pieniędzy nie znika wraz z coraz większymi restrykcjami nakładanymi przez przepisy regulujące rynek finansowy. Wręcz przeciwnie – w przypadku uniemożliwienia funkcjonowania tych instytucji potrzeby te realizowane są w szarej strefie, znajdującej się całkowicie poza jakimkolwiek wpływem i kontrolą ze strony państwa.

Artykuł powstał we współpracy z redakcją portalu finansowego Abc Pożyczki.

Facebook
VK
Newsletter

Newsletter

Dzięki zapisaniu się do newslettera będziesz informowany o nowościach i promocjach!


Wróć na górę strony