Nie da się ukryć, że wypowiedzenie umowy o pracę może być nieco problematyczne, ale tylko w teorii. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, a proces wypowiedzenia stanie się przejrzysty, prosty i nie nastręczał żadnych problemów. Musimy jednak wiedzieć, że umowy o pracę różnią się między sobą, a to oznacza, że zasady wypowiedzenia również. Wszystkiego jednak dowiedzieć się można z poniższego artykułu.
Gdy weźmiemy do ręki Kodeks Pracy, dowiemy się, że w prawodawstwie polskim istnieje kilka rodzajów umów o pracę. Oto i one:
Dany rodzaj umowy określa zasady wypowiedzenia. Różnica polega głównie na okresie wypowiedzenia, ale także na formie dokumentu. Dokument wypowiedzenia musi bowiem spełniać określone wymagania w przypadku poszczególnych rodzajów umów o pracę.
Najpopularniejszym i absolutnie podstawowym rodzajem rozwiązywania umowy na czas nieokreślony jest po prostu wypowiedzenie umowy. Okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony jest ściśle powiązany z okresem, który przepracowaliśmy u konkretnego pracodawcy. Te okresy wynoszą:
Tego rodzaju umowy charakteryzują się odpowiednim procesem wypowiedzenia i zawsze muszą być umotywowane (w przypadku pracodawcy).
Umowa na czas określony jest zazwyczaj niemożliwa do wypowiedzenia. Jej rozwiązanie następuje wtedy, kiedy upłynie określony czas, na jaki taka umowa została zawarta. Możliwe jest jednak jej rozwiązanie przed końcem w kilku szczególnych przypadkach. By rozwiązać taką umowę, musi ona spełniać określone wymagania.
W przypadku niespełnienia któregoś z wyżej wymienionych wymogów formalnych umowy nie można wypowiedzieć. Okres wypowiedzenia w przypadku mowy zawartej na czas określony to okres 2 tygodni.
Umowy tego rodzaju można wypowiadać bez konieczności spełniania dodatkowych wymagań w zakresie procesu wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo to 3 dni.
Takie umowy również można wypowiadać, ale okres wypowiedzenia zależny jest od czasu trwania umowy. Wynosi on:
Dokument wypowiedzenia nie musi spełniać dodatkowych wymagań.
Umowę może wypowiedzieć tak pracownik, jak i pracodawca. W każdym przypadku wypowiedzenie powinno mieć formę pisemną.
Pamiętajmy: różne są rodzaje umów o pracę, a co za tym idzie, również różne rodzaje zasad wypowiedzenia. Różniące się między sobą umowy o pracę można wypowiadać w różnych okresach wypowiedzenia, trzeba bowiem tego pilnować, aby proces wypowiedzenia zakończył się pomyślnie. Korzystając z wiadomości zawartych w powyższym artykule, nie powinniśmy już mieć wątpliwości dotyczących procesu wypowiedzenia w przypadku umów o pracę określonego rodzaju. Każde wypowiedzenie musi mieć formę pisemną, warto to podkreślić.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przy współpracy z Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Walterowicz specjalizujacej się w prawie podatkowym |