Rejestracja Logowanie
FreeCurrencyRates.com

Facebook

Newsletter


Wróć do spisu aktualności

Zasady wypowiadania umowy o pracę (przez pracownika)

09-04-2021
Zasady wypowiadania umowy o pracę (przez pracownika)

Nie da się ukryć, że wypowiedzenie umowy o pracę może być nieco problematyczne, ale tylko w teorii. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, a proces wypowiedzenia stanie się przejrzysty, prosty i nie nastręczał żadnych problemów. Musimy jednak wiedzieć, że umowy o pracę różnią się między sobą, a to oznacza, że zasady wypowiedzenia również. Wszystkiego jednak dowiedzieć się można z poniższego artykułu.

Rodzaje umów o pracę

Gdy weźmiemy do ręki Kodeks Pracy, dowiemy się, że w prawodawstwie polskim istnieje kilka rodzajów umów o pracę. Oto i one:

 • umowa o pracę na czas nieokreślony
 • umowa o pracę na czas określony
 • umowa o pracę na czas wykonania danej pracy
 • umowa pracę na zastępstwo
 • umowa o pracę na okres próbny

Dany rodzaj umowy określa zasady wypowiedzenia. Różnica polega głównie na okresie wypowiedzenia, ale także na formie dokumentu. Dokument wypowiedzenia musi bowiem spełniać określone wymagania w przypadku poszczególnych rodzajów umów o pracę.

Umowa na czas nieokreślony

Najpopularniejszym i absolutnie podstawowym rodzajem rozwiązywania umowy na czas nieokreślony jest po prostu wypowiedzenie umowy. Okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony jest ściśle powiązany z okresem, który przepracowaliśmy u konkretnego pracodawcy. Te okresy wynoszą:

 • 2 tygodnie w przypadku zatrudnienia pracownika na krócej niż 6 miesięcy
 • 1 miesiąc, jeśli pracownik przepracował 6 miesięcy
 • 3 miesiące w sytuacji, w której pracownik przepracował 3 lata u danego pracodawcy

Tego rodzaju umowy charakteryzują się odpowiednim procesem wypowiedzenia i zawsze muszą być umotywowane (w przypadku pracodawcy).

Umowa na czas określony

Umowa na czas określony jest zazwyczaj niemożliwa do wypowiedzenia. Jej rozwiązanie następuje wtedy, kiedy upłynie określony czas, na jaki taka umowa została zawarta. Możliwe jest jednak jej rozwiązanie przed końcem w kilku szczególnych przypadkach. By rozwiązać taką umowę, musi ona spełniać określone wymagania.

 • umowa musi zostać zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy
 • każda ze stron umowy musi przewidzieć możliwość wypowiedzenia umowy przed jej końcem

W przypadku niespełnienia któregoś z wyżej wymienionych wymogów formalnych umowy nie można wypowiedzieć. Okres wypowiedzenia w przypadku mowy zawartej na czas określony to okres 2 tygodni.

Umowa na zastępstwo

Umowy tego rodzaju można wypowiadać bez konieczności spełniania dodatkowych wymagań w zakresie procesu wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo to 3 dni.

Umowa na okres próbny

Takie umowy również można wypowiadać, ale okres wypowiedzenia zależny jest od czasu trwania umowy. Wynosi on:

 • 3 dni robocze, jeśli okres próbny nie przekracza 2 tygodni
 • 1 dzień, jeśli okres próbny wynosi więcej niż 2 tygodnie, ale mniej niż 3 miesiące
 • 2 tygodnie, jeśli okres próbny to 3 miesiące

Dokument wypowiedzenia nie musi spełniać dodatkowych wymagań.

Wypowiedzenie

Umowę może wypowiedzieć tak pracownik, jak i pracodawca. W każdym przypadku wypowiedzenie powinno mieć formę pisemną.

Podsumowanie

Pamiętajmy: różne są rodzaje umów o pracę, a co za tym idzie, również różne rodzaje zasad wypowiedzenia. Różniące się między sobą umowy o pracę można wypowiadać w różnych okresach wypowiedzenia, trzeba bowiem tego pilnować, aby proces wypowiedzenia zakończył się pomyślnie. Korzystając z wiadomości zawartych w powyższym artykule, nie powinniśmy już mieć wątpliwości dotyczących procesu wypowiedzenia w przypadku umów o pracę określonego rodzaju. Każde wypowiedzenie musi mieć formę pisemną, warto to podkreślić.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Walterowicz specjalizujacej się w prawie podatkowym
Facebook
VK
Newsletter

Newsletter

Dzięki zapisaniu się do newslettera będziesz informowany o nowościach i promocjach!


Wróć na górę strony