Rejestracja Logowanie
FreeCurrencyRates.com

Facebook

Newsletter


Wróć do spisu aktualności

Co oznacza ozusowanie umów zlecenia? Wzrost kosztów zatrudnienia w Polsce

07-06-2021
Co oznacza ozusowanie umów zlecenia? Wzrost kosztów zatrudnienia w Polsce

Rząd rozważa pełne ozusowanie umów zlecenia. Ewentualne zmiany miałyby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku, ale na tym etapie wydaje się to już nierealne. Cały czas mówimy tylko o propozycji, która ma być konsultowana ze środowiskami zrzeszającymi i reprezentującymi interesy pracodawców oraz pracowników. Jak wprowadzenie zmian wpłynie na realną wielkość wynagrodzeń i koszty pracy?

ZUS od umów zlecenia obecnie

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami umowa zlecenie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych, oznacza to, że powoduje obowiązek odprowadzania składek z tytułu ubezpieczeń emerytalnych, rentowych i wypadkowych. Ubezpieczony, w tym zleceniobiorca może we własnym zakresie zdecydować czy poddać się dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.

Jak wiadomo, obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych powoduje każda umowa, która jest tytułem do ubezpieczeń społecznych do momentu, w którym łączna podstawa wymiaru składek z tytułu wykonywanych umów osiągnie kwotę minimalnego wynagrodzenia. Każda kolejna umowa nie powoduje już takiego obowiązku i nie trzeba od niej odprowadzać składek ZUS.

Dowiedz się więcej na Admiral Private

Facebook
VK
Newsletter

Newsletter

Dzięki zapisaniu się do newslettera będziesz informowany o nowościach i promocjach!


Wróć na górę strony